Historia Parafii Narodzenia N.M.P.

Kochani Kończanie, Kończanki i Miłośnicy Kończyc Małych! 

Przedstawiam zaczerpnięty ze strony internetowej Parafii zarys historyczny Parafii.

Parafia Kończyce Małe znajduje się na szlaku komunikacyjnym Jastrzębie Zdrój – Cieszyn.

Posiada ona łaskami słynący obraz Matki Boskiej, Kończyckiej, który znajduje się w kościele parafialnym.

Kościół ten został zbudowany w 1713 roku z cegły przez dziedzica Pelke. W głównym ołtarzu znajduje się wyżej wymieniony obraz, pochodzący z XV wieku. Sprowadzony został on ze Słowacji lub z Moraw przez miejscowego dziedzica. Liczne wota które zginęły w czasie zamieszek religijnych świadczyły o wysłuchanej prośbie i zaufaniu pątników. W 1945 roku w czasie działań wojennych, kościół został poważnie uszkodzony i splądrowany, obraz został jednak nietknięty.

W 1962 roku ołtarz i obraz zostały odnowione, oczyszczone i zabezpieczone od wilgoci i próchnienia. Granica państwa z Czechami odcięła wielu pątników z ziem za Olzą. Dawniej z okolicznych parafii wierni licznie podążali na odpust do Matki Boskiej Kończyckiej.

Do roku 1909 kościół był filią parafii św. Anny w Pruchnej. 18 listopada 1909 r. została reeregowana parafia Kończyce Małe.

Przyczynił się do tego Rok Jubileuszowy 60 – lecia rządów cesarza – Franciszka Józefa I. Od 10 września 1980 roku co tydzień odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Kończyckiej, a od 10 maja 1985 w każdy 2 piątek miesiąca parafianie a także pielgrzymi gromadzą się na modlitewnym czuwaniu nocnym, ktore obecnie trwa od godziny 19:00 do 23:00.

Od roku 1960 kościół i stary cmentarz jest pod ochroną prawa jako cenny zabytek kultu religijnego na Ziemi Cieszyńskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *